Jedną z największych atrakcji Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego – Pałac Sobieszów jest ekspozycja „Klimatyczne Karkonosze”. To multimedialna wystawa w zabytkowej Wielkiej Stajni, która stanowi część historycznego kompleksu pałacowego rodziny Schaffgotschów. Tam staliśmy się obserwatorami i badaczami przeróżnych zjawisk przyrodniczych występujących w Karkonoszach, mogliśmy doświadczyć zmienności górskiej pogody, odwiedzić las nocą i poznać wszystkie piętra roślinne Karkonoszy. W „Kinie zjawisk pogodowych”, umieszczonym w jednej z sal ekspozycyjnych, można było obejrzeć pasjonujące widowisko ze wschodem i zachodem słońca, burzą, zamiecią śnieżną, procesem powstawania tęczy. Odkrywaliśmy tajemnice Karkonoszy – dowiedzieliśmy się dokąd płynie kropla wody, gdzie nocą kryją się zwierzęta w lesie, jak wygląda z bliska skrzydło motyla oraz jak to jest poczuć karkonoski wiatr we włosach.
Druga wystawa znajduje się w położonym tuż obok, w budynku Pałacu Schaffgotschów, który dzięki remontowi zyskał drugie życie. Jej celem jest pokazanie historii rodu śląskich arystokratów Schaffgotschów- właścicieli ogromnego majątku na okolicznym naszym terenie. W salach można zobaczyć meble, mapy, eksponaty, historyczne pamiątki, a także… stanąć oko w oko z duchami Schaffgotschów, którzy przyczynili się do rozwoju ziemi jeleniogórskiej, prowadzili gospodarkę leśną, a także wiele działań na rzecz ochrony karkonoskiej przyrody.
Także dowiedzieliśmy się o działaniach KPN czyli Karkonoskiego Parku Narodowego, który niejako stał się spadkobiercą rodu Schaffgotschów i kontynuuje prace nad ochroną ekosystemów, zachowaniem różnorodności biologicznej, a także tworów przyrody nieożywionej: jak głazy, źródła i jaskinie. Prowadzi działalność badawczą, naukową, edukacyjną, informacyjną a także propagującą ruch turystyczny w Karkonoszach na wyznaczonych szlakach, w poszanowaniu natury.